Connect with us

College National Finals Rodeo (CNFR)

CHAMPIONSHIPS ON THE LINE AT COLLEGE NATIONAL FINALS RODEO

Published

on

PHOTO CREIDT: JACKIE JENSEN

CASPER, Wyo. (June 14, 2024) — The final round at the 2024 College National Finals Rodeo (CNFR) is shaping up to be as exciting as an episode of Yellowstone and possibly just as dramatic.

Defending bareback riding champion Weston Timberman held onto his lead and is a favorite to earn another title. Timberman from Columbus, Montana, is representing Clarendon College. Working to unseat him will be Ty Pope from Missouri Valley College who earned the 2022 title here.

Timberman is a sophomore while Pope is finishing up his education and competing at his  last CNFR. Pope made his third ride in the Ford Wyoming Center on Friday night and scored 79.5 points to give him a total of 239. Cooper Filipek from Gillette College is second by half a point and Timberman leads with 242.

In Friday night’s tie-down roping Hill College’s Koby Douch stopped the clock in 9.0 seconds to move to the top spot in the overall standings. The freshman who hails from Huntsville, Texas, has a total time of 27.1 seconds on three runs. Douch’s older brother John also competed for Hill College in the tie-down roping, and was the reserve champion here in 2017.

The saddle bronc riding is shaping up to be a battle between teammates Gus Gaillard and Ira Dickinson from Tarleton State University. Dickinson, who grew up near Rock Springs, Wyoming, was in the lead until Friday. Then Galliard scored 78.5 points to move into the top spot. Galliard from Morse, Texas has 235.5 points compared to Dickinson’s 234.

Gus Gaillard of Tarleton State University edged teammate Ira Dickinson to take the overall lead in saddle bronc riding at the College National Finals Rodeo June 14. He scored 78.5 points on Dancing Girl of  Kirsten Vold Rodeo Company, boosting his overall score to 235.5. Dickinson is at 234 total points and the battle for the national championship will come down to their efforts in the final round. CNFR photo by Jackie Jensen

In 2021, Tayla Moeykens left Casper as the collegiate champion barrel racer. The next year she finished in the top 10. She came back last year and was the reserve champion behind Taycie Matthews. Moeykens, who is competing for Montana State University, had the fastest time of the week to win round three in 13.70 seconds. That gave her a total of 41.72 seconds on three. She will enter the championships in second place behind Matthews of the University of West Alabama who has 41.66. Both of these women have graduated this year and unless they decide to pursue a master’s degree, this will be their last appearance at the CNFR.

The championship finals of the CNFR will start Saturday, June 15, 2024, at 7 p.m. where national championships in all the events will be determined as well as national men’s and women’s teams, all-around and rookie of the year titles.

CASPER, Wyo.—The following are results from the third round of the College National Finals Rodeo, June 14, 2024, as well as a list of qualifiers for Championship Saturday, courtesy of the National Intercollegiate Rodeo Association. Complete results are available at www.collegerodeo.com

Barrel racing: (third round winners) 1, Tayla Moeykens, Montana State University, 13.70 seconds. 2, Jordan Driver, Tarleton State University, 13.84. 3, Taycie Matthews, University of West Alabama, 13.92. 4, Hadley Tidwell, Tarleton State University, 13.95. 5, Allie Murphy, South Plains College, 14.04. 6, Saydee Sue Davis, Utah State University Eastern, 14.14. 7, Kennedy Buckner, Blue Mountain Community College, 14.22. 8, (tie) Sadie Mendenhall, Utah Valley University, and Jaylie Matthews, University of West Alabama, 14.25.

(finals qualifiers) 1, Taycie Matthews, University of West Alabama, 41.66 seconds. 2, Tayla Moeykens, Montana State University, 41.72. 3, Jordan Driver, Tarleton State University, 42.38. 4, Kalli McCall, Hill College, 42.55. 5, Rayne Grant, Laramie County Community College, 42.75. 6, Saydee Sue Davis, Utah State University Eastern, 42.81. 7, Jaylie Matthews, University of West Alabama, 42.87. 8, Kennedy Buckner, Blue Mountain Community College, 43.06. 9, Hadley Tidwell, Tarleton State University, 43.07. 10, Aliz VanderVoort, South Dakota State University, 43.08. 11, Jayci Byler, Sam Houston State University, 43.11. 12, Sierra Steele, University of Wisconsin-La Crosse, 43.15.

Bareback riding: (third round winners) 1, Cooper Filipek, Gillette College, 83.5 points. 2, Weston Timberman, Clarendon College, 80.5. 3, (tie) Ty Pope, Missouri Valley College, and Drew Lind, Iowa Central Community College, 79.5 each. 5, Mason Stuller, Western Texas College, 77.5. 6, Roedy Farrell, Tarleton State University, 77. 7, Gavin French, Texas A & M University, 76. 8, Kash Martin, McNeese State University, 75.5.

(finals qualifiers) 1, Weston Timberman, Clarendon College, 242 points. 2, Cooper Filipek, Gillette College, 239.5. 3, Ty Pope, Missouri Valley College, 239. 4, Gavin French, Texas A & M University, 233. 5, Roedy Farrell, Tarleton State University, 229. 6, (tie) Wacey Schalla, Clarendon College, and Darien Johnson, College of Southern Idaho, 229 each. 8, Bradlee Miller, Sam Houston State University, 228.5. 9, Mason Stuller, College of Southern Idaho, 227.5. 10, Sage Allen, College of Southern Idaho, 226. 11, Drew Lind, Iowa Central Community College, 222. 12, Bryce Eck, Fort Scott Community College, 218.5.

Tie-Down Roping: (third round winners) 1, Riley Webb, Southwest Texas Junior College, 7.6 seconds. 2, Clay Livengood, University of West Alabama, 8.5. 3, Bodie Mattson, University of Wyoming, 8.8. 4, Daniel Miranda, Cal-Poly State University – San Luis Obispo, 8.9. 5, Koby Douch, Hill College, 9.0. 6, TJ Bowler, Utah State University. 7, Wyatt Jensen, Montana State University, 9.3. 8, Blayne Saine, University of West Alabama, 9.4.

(finals qualifiers) 1, Koby Douch, Hill College, 27.1 seconds. 2, Blayne Saine, University of West Alabama, 28.4 seconds. 3, Daniel Miranda, Cal-Poly State University – San Luis Obispo, 29.1 seconds. 4, Brey Yore, South Plains College, 29.4. 5, Zane Kilgus, Northeastern Oklahoma A & M College , 30.2. 6, (tie) Wyatt Jensen and Bode Spring, Montana State University, 31.9 each. 8, Cooper Duffin, Utah Valley University, 33.6. 9, Kass Newman, Central Arizona College, 33.7. 10, Jory Boote, Dickinson State University, 36.6. 11, Slade Wood, Southwest Texas Junior College, 37.2. 12, Taten Erickson, Cochise College, 39.5.

Breakaway Roping: (third round winners) 1, Haliegh Ann Grant, Cal-Poly State University, San Luis Obispo, 1.8 seconds. 2, Falyn Thomson, Clarendon College, 2.0. 3, Jaya Nelson, University of Nebraska-Lincoln, 2.2. 4, (tie) Madison Outhier, Texas A & M University, and Mikenna Schauer, Montana State University Northern, 2.3 each. 6, (tie) Lexie Russell, Oklahoma State University; Taylor Jones, Blue Mountain Community College; Kaydence Tindall, Weatherford College; Madalyn Richards, Texas A & M University, and Addie Weil, Texas A & M University-Commerce, 2.4 each.

(finals qualifiers) 1, Madalyn Richards, Texas A & M University, 6.7 seconds. 2, Fallon Ruffoni, Cuesta College, 7.4. 3, Lauren Booty, University of West Alabama, 7.8. 4, Ashley Henderson, University of West Alabama, 8.6. 5, Laney Hoffman, Southeastern Oklahoma State University, 9.4. 6, Kadence Dorman, Central Arizona College, 9.7. 7, Molli-Rae Kinchen, Pearl River Community College, 9.9. 8, Fallon Johnson, Utah State University, 10.1. 9, Haliegh Ann Grant, Cal-Poly State University, San Luis Obispo, 16.4. 10, Falyn Thomson, Clarendon College, 16.8. 11, Kaydence Tindall, Weatherford College, 16.8. 12, Kennedy Buckner, Blue Mountain Community College, 17.2.

Saddle Bronc Riding: (third round winners) 1, Ira Dickinson, Tarleton State University,  84.5 points. 2, James Perrin, Casper College, 73.5. 3, Gus Gaillard, Tarleton State University, 78.5. 4, (tie) Talon Elshere, Casper College, and Caleb Miller, McNeese State University, 78. 6, Monte Bailey, Montana State University, 77.5. 7, Carson Bingham, Western Texas College, 77. 8, Zac Dallas, New Mexico State University, 75.5.

(finals qualifiers) 1, Gus Gaillard, Tarleton State University, 235.5 points. 2, Ira Dickinson, Tarleton State University, 234. 3, Zac Dallas, New Mexico State University, 230.5. 4, James Perrin, Casper College, 225. 5, Talon Elshere, Casper College, 224. 6, Carson Bingham, Western Texas College, 221. 7, (tie) Caseyn Pearson, Treasure Valley Community College,  and Tucker Bourdet, Cuesta College, 219.5 each. 9, Isaac Richard, McNeese State University, 210.5. 10, Garrett Cunningham, Montana State University, Northern, 203. 11, Caleb Meeks, Southeastern Oklahoma State University, 202. 12, Brian Evans, Southern Utah University, 189.5.

Steer Wrestling: (third round winners) 1, Jaden Whitman, Montana State University, 3.8 seconds. 2, (tie) Clay Tom Hurt, Sam Houston State University, and Sam Carson, Utah Valley University, 4.1. 4, Cord Gomes, Blue Mountain Community College, 4.4. 5, Nate Clark, New Mexico State University, 4.6. 6, (tie) Trav Johnson, Montana State University, Cam Fox, Northwestern Oklahoma State University, and Tyler Bauerle, Cisco College,  4.8 each.

(finals qualifiers) 1, Sam Carson, Utah Valley University, 13.2 seconds. 2, Trisyn Kalawai’a, Northwestern Oklahoma State University, 15.5. 3, Madison Austin, Black Hills State University, 15.9. 4, Trav Johnson, Montana State University, 16.0. 5, Jaden Whitman, Montana State University, 16.2. 6, Tayler Bauerle, Cisco College, 16.5. 7, Cinch Painter, Mid-Plains Community College,  17.2. 8, Jacob Haren, Northwestern Oklahoma State University, 17.3. 9, Clay Tom Hurt, Sam Houston State University, 17.5. 10, Brad Hesnor, McNeese State University, 18.1. 11, Landris White, Tarleton State University, 18.4. 12, Bridger Sanborn, University of Arizona, 19.3.

Bull Riding: (third round winners) 1, Wacey Schalla, Clarendon College, 83.5 points. 2, Zeke Martinez, Wharton County Community College, 82. 3, Cooper Jacobs, Western Texas College 79.5, 4, Jesse Hopper, Western Oklahoma State College. 5, Bryce Jensen, Hill College, 76.5. 5, Thayne Elshere, Gillette College, 66.5. 6, Brad Moreno, New Mexico State University, 73.5. 7, Thayne Elshere, Gillette College, 66.5. 8, Parker Buchanan, Blue Mountain Community College, 52.5.

(finals qualifiers) 1, Wacey Schalla, Clarendon College, 247.5 points. (on two) 2, Zeke Martinez, Wharton County Community College, 160.5. 3, Jesse Hopper, Western Oklahoma State College, 152. 4, Brad Moreno, New Mexico State University, 144.5. (on one) 5, Cooper Jacobs, Western Texas College, 79.5. 6, Lane Vaughn, Western Texas College, 79. 7, Zane Monnett, Western Texas College, 77.5, 8, Bryce Jensen, Hill College, 76.5. 9, Spin’er Burger, Wharton County Community College, 75. 10, Mason Spain, Tarleton State University, 72.5. 11, Thayne Elshere, Gillette College, 66.5. 12, Lathan DeMontigny, North Dakota State University, 62.5.

Goat Tying: (third round winners) 1, Madalyn Richards, Texas A & M University, 6.0 seconds. 2, Cheyenne Vande Stouwe, Southwestern Oklahoma State University, 6.2. 3, (tie) McKenna Clingman, Colorado Mesa University; Rayme Jones, Tarleton State University, and Tay Leno, University of Montana, Western, 6.5 each. 6, (tie) Tyle McDonald, Texas A & M University; Kassidy Dunagan, Laramie County Community College (Cheyenne, Wyo.); Justise Jones, Colorado Mesa University, and Opal Harkins, South Dakota State University, 6.6 each.

(finals qualifiers) 1, Rayme Jones, Tarleton State University, 18.7 seconds. 2, McKenna Clingman, Colorado Mesa University, 19.3. 3, McKenna Brennan, Panhandle State University, 19.6. 4, (tie) Tavy Leno, University of Montana, Western, and  Justise Jones, Colorado Mesa University, 20.2. 6, Parker McIntyre, Panhandle State University, 20.3. 7, Haiden Thompson, Gillette College, 20.4. 8, Macie Fowlie, Cochise (Ariz.) College, 20.5. 9, (tie) Maggie Usher, Cal-Poly State University – San Luis Obispo, and Tyle McDonald, Texas A & M University, 20.6. 11, Madalyn Richards, Texas A & M University, 20.7. 12, Opal Harkins, South Dakota State University, 20.8.

Team Roping: (third round winners) 1, Bodie Mattson, University of Wyoming, and Roan Weil, Casper College, 4.7 seconds. 2, Clarke Gordon, University of West Alabama, and Blake Lyons, Pearl River Community College, 5.1. 3, Rowdy Jones and Jessen James, Western Oklahoma State College, 5.2. 4, Joseph Rawls, Feather River College, and Billy Aviles, Cuesta College, 6.0 seconds. 5,  Jett Stewart, Weatherford College, and John Hisel, South Plains College, 6.1. 6, Lan Fuhrer, South Dakota State University, and Clayton Backhaus, Black Hills State University, 6.2. 7, Rowdy Weil, Casper College, and Tel Sorenson, Gillette College, 6.9. 8, Brody Webb and Hayden Clay, Southern Arizona University, 7.2.

(finals qualifiers ) 1, Lan Fuhrer, South Dakota State University, and Clayton Backhaus, Black Hills State University, 23.5 seconds. 2, James Arviso, Hill College (Hillsboro, Texas), and Kaden Profili, Texas A & M University – Commerce, 26.2. 3, Blake Bowler, Southern Utah University, and TJ Bowler, Utah State University, 35.2. (on two) 4, Rowdy Jones and James Jessen, Western Oklahoma State College, 10.7. 6, Pierce Wold and Tucker Donlon, Cal-Poly State University – San Luis Obispo, 14.8. 7, Trey Hughes, Angelo State University, and Caden Tinsley, Ranger College, 15.1 seconds. 8, Trevor Sorge, Gillette College, and Quincy Reynolds, University of Wyoming, 16.7. 9, Bodie Mattson, University of Wyoming, and Roan Weil, 17.7. 10, Owen Archibald and Garrett Hershberger, Weber State University, 19.4. 11, Laine Moore, Northwest Mississippi Community College, and Tanner Brown, East Mississippi Community College, 20.3. 12, Cooper Anderson and Kass Newman, Central Arizona College, 20.8.

Advertisement Lainey Wilson Whirlwind

Official Store of Beretta - Beretta.com - Shop Waterfowl Today!

H & H Tires Ad

Tractor Supply


Logo
error: Content is protected !!

SEND A PRAYER

SEND A PRAYER

PRAYER REQUEST